The First Step on the Road to Renewable Energy

 
  HOME :: CALENDAR :: CONTACT US :: SPONSOR/ EXHIBIT INFORMATION  

Biomass Bootcamp
December 1, 2010  

Calendar of EventsCalendar of Events

Black River - St. Lawrence Resource Conservation & Development

 

Thank You to our sponsors

Site sponsors:


Honeywell


DANC

BERC


All presentations will be in plain language and at a pace that’s understandable.

Every participant will also receive a specially produced take-away package that includes case histories of successful projects, links to on-line resources, and guides as well as the Biomass Primer produced exclusively for the Biomass Boot Camp.

Join Us in Fort Drum, New York

Drum Country Biomass Working Group  
Black River - St. Lawrence Resource Conservation & Development Council

Commons, Building P-4350
Corner of Po Valley Road and Second Street
Fort Drum, NY (Directions)

Register Here


Hosted By:
Drum Country Biomass Working Group
Black River-St. Lawrence RC&D Council

9:00 am Registration and exhibits open
10:00 am Welcome to the “Boot Camp” 
Dave Zembiec, Drum Country Biomass Working Group
10:15 am

The Biomass Boot Camp Primer –
Rick Handley, Rick Handley & Associates, Boot Camp Coordinator

This initial session will set the stage for the days program including making the case for “why biomass.” This short session will cover the information contained in the Biomass Primer that is part of the take-away package. The session is intended to get all participants acquainted with the terms and concepts that will be covered in more detail by the expert panels. 

10:45 am

Panel 1 Biomass Fuels
Expert panelists will cover important considerations related to biomass fuels including; types of fuels, fuel procurement and fuel specifications, storage and handling, long-term biomass fuel availability and competing uses, and sustainability.

Moderator: Kevin Jordan, Development Authority of the North Country
Speaker 1 Glen Walldroff, Associated Harvest
Speaker 2 Tim Volk, SUNY College of Environmental Science and Forestry
Speaker 3 Dan Empie, Forest Pond Forestry, LLC

12:00 pm Lunch and Exhibits
1:00 pm

Panel 2 Technologies
Expert panelists will cover; different types of biomass burners, cogeneration options, hot water and steam systems, similarities and differences between oil and gas combustion and biomass combustion systems, the importance of sizing and will be addressed. 

Moderator: Eric Virkler, Lewis County Economic Development and Planning
Speaker 1 Bede Wellford, Thayer Corp.
Speaker 2 Deb Barney P.E., Biomass Energy Resource Center
Speaker 3 David Dungate, ACT Bioenergy

2:30 pm Refreshment Break Exhibit Area
2:50 pm Panel 3 Development Considerations
Expert panelists cover a range of project development considerations and support services including; feasibility studies, policy and regulations, permit requirements, net metering rules, financing options, carbon emissions, staff training and skills required, and ash disposal.  

Moderator: Mike Hagin, Honeywell
Speaker 1 Scott Collins, USDA Rural Development
Speaker 2 Barry Yette and Richard Poniktera, South Lewis Central Schools
Speaker 3 John Bartow, Tug Hill Commission
Speaker 4 Dan Conable, New York Biomass Energy Alliance
4:20 pm Closing remarks
4:30 pm Adjourn

 


Directions


View Larger Map

<< Back to Calendar

     
 
 
 
    HOME :: CALENDAR :: CONTACT US :: SPONSOR/ EXHIBIT INFORMATION | All rights reserved. 2010. Richard Handley & Associates